Nõuandeid päikeseenergia tõhusaks kasutamiseks
Kui plaanite ehitada maja, siis peaksite teatud asjadega arvestama isegi idee staadiumis. See võimaldab teil päikeseenergiat tõhusalt koguda ja seeläbi hoida investeeringu- ja energiakulud järgnevateks aastakümneteks madalad.
Uue kodu ehitamisel peaksite arvestama nende põhivihjetega, et päikeseenergia saaks katta suuureo osa teie energiavajadustest. Kui teie maja suund on vale või katus on varjus, ei suuda isegi keeruline tehnoloogia selliseid puudusi hiljem korvata.
Need on 9 ekspertnõuannet päikeseenergia õige kasutamise kohta:
- Hoone suund: Võimalusel valige ida ja lääne suund!
- Lõunapoolne veranda!
- Kui võimalik valige suured aknad itta ja läände!
- Sobitage päikesepargi võimsus oma elektrikasutusega!
- Viis kuni kuus ruutmeetrit päikesepaneele toodab ühe kilovati päikeseenergiat!
- Kui võimalik, tootke sooja vett elektriliselt!
- Küte: Laske soojuspumpadel töödata päikeseenergia abil!
- Eelistage Euroopa komponente ja seadmeid!
- Jätke paigaldus ekspertidele!
- Hoone suund: Võimalusel valige ida ja lääne suund!
On laialt levinud arvamus, et päikesepaneelid on efektiivsed ainult siis, kui need on paigaldatud lõunasuunalisele katusele. See vaade on aegunud. Päikesepaneelid on parem orienteerida lääne ja ida suunas. Nii jaotuvad päikeseenergia saagid kogu päeva jooksul paremini ja ühtivad ka tarbimise tippudega, mis on tavaliselt hommikul ja õhtul. Ideaalis peaks olema kolm suunda: üks on suunatud itta, teine on läände ja kolmas on suunatud lõuna poole!
2. Lõunapooolne veranda!
Kui valmiv maja saab olema lamekatusega , saate päikesepaneele vastavalt vajadusele suunata. Viilkatusega paneelid peaksid eelistatavalt olema suunatud läände või itta, mis tähendab, et katusehari on suunatud lõuna poole. Sellistel juhtudel võib olla soovitav, et seal oleks välja eemalduv lõunasuunaline veranda ja see katta topelktklaasist valmistatud päikesekatusega. Suvel pakub see varju päikese ja vihmasaju eest ning talvel, kui päike on madalamal, toob see majja valgust ja aitab küttesüsteemile kaasa.
3. Kui võimalik valige suured aknad itta ja läände!
Katused ja seinad , mis on suunatud lääne ja loode suunas, seisavad silmitsi sellega, mis meie laiuskraadidel on tuulepoolne külg, st kust tuul ja vihm tavaliselt tulevad. Seetõttu peaksid suured aknad olema alati suunatud ida ( tõusva päikese!) ja lõuna poole. Lõuna poole suunatud klaasfassaadidel peaks olema alati varikatus või telk, et nende taga olevad ruumid suvel üle ei kuumeneks.
Sellise varikatuse saab hõlpsasti ehitada klaasklaasist moodulitest lihtsale puidust postidele valmistatud konstruktsioonile. Mõistlik mõte võib ka olla päikesepaneelidest katusega talveaed. Kuid: mida suurem on maja klaasfassad, seda paremad peavad olema selle soojuslikud omadused: vähemalt kolmekordne klaas.
4. Sobitage päikesepargi võimsus oma elektrikasutusega!
Päikesepargi kavandamisel on katuse suurus vähem oluline. Palju olulisem on olla teadlik omaenda elektritarbimisest: mitu kilovatt-tundi kulub ja millal! Kui see on selge , saab päikeseenergiasüsteemi vasavalt sellele kavandada. Arukalt kujundatud päikesepark suudab elektrit pakkuda märtsist sügiseni. Talvekuudeks on allati vaja otsida alternatiivset jõuallikat, kuna päikeseenergiast meie laiuskraadidel ei piisa.
5. Viis kuni kuus ruutmeetrit päikesepaneele toodab ühe kilovati päikeseenergiat!
Neli päikesepaneeli ( 60 elementi ), mis võrdub umbes kuue ruutmeetri katusepinnaga, toodavad vähemalt ühe kilovati päikesevõimsust. Aasta jooksul toodavad nad päikeseenergiat 900 kuni 1100 kilovatt-tundi. See ei tohiks tegelikult olla vähem kui 900 kilovatt-tundi, sest meie laiuskraadidel on kasutatava päikese kiirguse maht sõltuvalt 900 ja 1100 tunni vahel. Saartel võib saagiks olla 20-30 protsenti suurem: jahedam õhk ja rohkem päikesepaistelisi päevi. Uute suure jõudlusega paneelide abil saate isegi neljast standardpaneelist saavutada juba 1,6 kilovatti. Viie kilovati-tunni ( 5000Wh ) tootmiseks vajate seega 25-30 ruutmeetrit katusepinda.
6. Kui võimalik tootke sooja vett elektriliselt!
Selleks, et teie majas oleks ideaalne päikeseenergia, peate energiakasutuse osas arvestama mõningate asjadega. Kui vajate ainult vähe sooja vett ( köök, vannituba, saun ), on parem kõik kraanid paigaldada elektriliste veesoojendite või boileritega. Kiirveeboilerid vajavad lühikest aega suurtes kogustes elektrit. Boilerid töötavad paremini koos päikesepargiga, kui päikesepaneelid toodavad piisavas koguses energiat, siis saab vee eelsoojendada boileris hilisemaks kasutamiseks.
Tingimusel et kasutatavad seadmed on efektiivsed, saab majapidamine tänapäeval väga ökonoomselt sooja vett toota: nii kaua kui võimalik, töötavad seadmed katusel oleval päikessenergial; alles siis, kui sügisel pole enam piisavalt päikest lähevad nad üle võrguelektrile. See on tehniliselt ja hüdrauliliselt palju odavam kui gaasiküttel töötavad termosüsteemid või päikeseenergiaga veesoojendid.
7. Küte: Laske soojuspumpadel töödata päikeseenergia abil!
Uue kodu ehitamisel on võimalus ka küttesüsteem täpselt oma vajadustele vastavalt kujundada. Üldiselt on aasta jooksul kaks perioodi, mil majasisene soojus on vajalik. Suvel ja kevadel soojematel nädalatel on küte välja lülitatud. Üleminekuperioodil on mugava temperatuuri hoidmiseks vaja veidi soojendada. Alles külmadel nädalatel on küttesüsteemi tõsiselt vaja.
Kuna täiselektrilised küttesüsteemid on endiselt väga kallid, on soovitatav valida hübriidlahendus: soojuspumbad kasutavad välisõhu, maa või põhjavee termilise potentsiaali kontsentreerimiseks elektrit ja muudavad selle kasutatavaks soojuseks. Jällegi soovitatakse, et pumbad kasutaksid katusel olevat päikeseenergiat.
Esialgu on kõige olulisem maja korralikult soojustada. Küttevajadus sõltub sellest, kui palju soojust kaotatakse välisseinte, katuse ja keldri kaudu (kui see on olemas). Samuti peab küttesüsteem hakkama saama ventilatsiooni tagajärjel tekkivate kadudega.
Üldiselt peaksid õhuküttepumbad olema esimene valik, sest neid on odav osta ja neid on lihtne paigaldada. Kui vajatakse rohkem küttevõimsust, on parem minna geotermilise soojuspumba juurde. Niikaua kui katuselt tuleb piisavalt päikeseenergiat, kasutage soojuspumba tööks seda. Muul juhul kasutage elektrit elektrivõrgust.
8. Eelistage Euroopa komponente ja seadmeid!
Päikesepargi ja selle komponentide (päikesepaneelid, juhtmestik, inverterid), salvestusseadmete (akupangad) ja kommunaalvarustuse (küte, soe vesi) korral on kõige parem minna kodumaiste või Euroopa tootjate juurde. See ei tähenda, et välisettevõtted ei ole võimelised selliseid komponente ehitama, kuid kohalike tarnijate teenused on kaebuste või kahjustuste korral tavaliselt paremad. Muidugi võivad sellised tooted olla kallimad kui Kaug-Ida konkurents. Kuid odava hinnaga ostmine tähendab tavaliselt kaks korda ostmist.
9. Jätke paigaldus ekspertidele!
Komponentide ja seadmete paigaldamise peaksid igal juhul teostama väljaõppinud tehnikud. Need tehnikud ja planeerijad tunnevad meteoroloogilisi ja piirkondlike olusi ning on sageli juba sarnaseid süsteeme ja hooneid paigaldanud. Väga oluline: kaasake tehnik protsessi juba planeerimise etapis. See ei pruugi arhitektidele meeldida, kuid jällegi ei maksa nemad teie kommunaalmakseid.
Veel üks oluline punkt: heale paigaldusettevõttele võib viidata lisaks soovitustele ka asjaolu, et lisaks paigaldusele ja piksekaitsele pakuvad ka nad hooldust. Samuti peaksid nad väljastama dokumentatsiooni , ilma et seda peaks eraldi küsima.