Kuidas Päikesenergia toodab Elektrit teie Kodule või Ärile

Päike
Päike tulistab maapoole valgusosakesi ehk footoneid.
Arvutuslik päikesekiirgus
Räni
Kuna päikesepaneelid on vamistatud ränist, siis ajavad päikese poolt saadetud footonid räni elektronid elevile.
Päikesepaneelid
Elektronid
Elevil elektronide liikumine tekitab alalisvoolu.
Vahelduvvool
See alalisvool konverteeritakse vahelduvvooluks Inverteriga.
Inverter
Elekter
Teie Kodu või Äri elektriseadmed kasutavad vahelduvvoolu. Seega päikesest tulnud elektri kasutate omatarbeks ja ülejäägi müüte võrguettevõttele.

Kui soovite ehitada päikeseelektrijaama, peate kõigepealt välja selgitama põhiteabe – kui palju päikeseenergiat sellele antud kohas paistab. Bratislavas asuv Solargis omab teadmisi meteoroloogiliste andmete, näiteks päikesekiirguse ja õhutemperatuuri kohta, mida seejärel kasutatakse tarkvararakendustes elektrienergia tootmise arvutamiseks. 

Solargis päikeseresurssi kaarti uurides, siis on näha, et  Eestis on päikesepaneelide potensiaalne võimsus väga hea.

 Arvestades sellega, et meil päikesepaistet on ca 1700 – 2100 tundi. Lühikese päikesepaiste kompenseerib madal keskmine temperatuur, mis on ca 5-8 kraadi. Päikesepaneelid töötavad paremini madalal temperatuuril. 

Eestis oleks optimaalne paigaldada päikesepaneelid 39-42 kraadile.  Aga see oleneb ka vajadusest. Näiteks 30 kraadise ja 40 kraadise paigaldise tootlikuse vahe on aaastas ainult 1,2% ja lamekatuse puhul on vajalik paigaldada võimalikult palju paneele ja mis ei tooks kaasa erilist koormust katusele, siis on lamekatuse puhul tavaliselt kalle 10-15 kraadi. Näiteks  Off-grid paigaldise puhul peaksid paneelid olema just suurema kaldega, et saaks talvel võimalikult palju päikest. 

Tavaliselt on kõik paigaldised suunaga lõunasse, sest siis on aasta tootlikus kõige suurem, müüd kõige rohkem elektrit võrguettevõttele. Me soovitame näiteks omatarbe katmise puhul just võimaliku lahendusena kasutada Ida-lääs paigaldust. Miks? 

Vaadates elektrihinda börsil, siis on näha et hommikuti ja õhtuti on elektrihind kõrgem. Seega venitades päikesepaneelidega elektri püüdmise pikemaks. Katame omatarbe hommikul hommikusöögiga ja õhtul õhtusöögiga.