Päikesepaneelid on lihtsaim ja töökindlaim viis ise taastuvenergiat toota.

Millist päikesepaneeli valida?

Kui olete kodu, ettevõtte või haagissuvilaga seaotud, olete ilmselt märganud, et enamik päikesepaneele näeb välja üsna sarnased. Tüüpiline paneel on ristkülikukujuline, tumesinine või must ja sellel on sageli nähtav võre. Kuid kõik päikesepaneelid pole ühesugused, seega anname teile võimalike võimaluste üle kiire ülevaate.

Kõigepealt tuleks teada, et päikesepaneele on kahte tüüpi: Fotogalvaanilised ( sageli lühendatud PV ) ja termilised. Termopaneelid toimivad nagu peeglid, mis suunavad päikesevalgust soojuse tekitamiseks. Fotogalvaaniline on seevastu nimelt päikesevalguse muundamiseks elektrienergiaks, et laadida päikeseenergiaga akut, või anda energiat oma kodu või töökohale.

Ühesõnaga , juhul kui teie naabril pole suuri, läikivaid peegleid, mis suunavad päikesevalgust tema soojavee valmistamiseks, siis tõenäoliselt vaatate fotogalvaanilist varianti. Hetkel turul kasutatavad fotogalvaanilised päikesepaneelid jagunevad kolme alamtüüpi: monokristalliline, polükristalliline ja Amorfse kilega(thin film)päikesepaneelid. Kõik alamtüübid on valmistatud ränist, mis on ülimalt vastupidav keemiline element, mis muudab päikesest saadud energia elektrienergiaks, mida omakorda saab juba kasutada teie elektriseadmete toiteks.

Monokristallilised päikesepaneelid

Monokristallilised päikesepaneelid saavad oma nime, nende valmistamise tehnoloogia järgi. Kõik üksikud päikeseelemendid sisaldavad räni tahvlit, mis on valmistatud ühest (mono) räni kristallist. Üksikkristall moodustatakse juba valmis oleva räni monokristalli asetamisega kõrgel temperatuuril räni vaati, ning seda hakatakse sealt aeglaselt välja tõmbama, samal ajal seemnekristalli pöörates. Hoolikalt protsessi parameetreid reguleerides on niimoodi võimalik kasvatada suur silindriline monokristallist valuplokk. Seejärel viilutatakse valuplokk õhukesteks tahvliteks, mida kasutatakse päikeseelementide valmistamiseks.

Tavaliselt sisaldab monikristalliline paneel kas 60 või 72 elementi, sõltuvalt paneeli suurusest. Monokristallilise paneeli efektiivsus võib olla vahemikus 17% kuni 22%. 

Kuna monokristallilised päikeseelemendid on valmistatud ühest ränikristallist, siis suudavad elektronid kiiremini liikuda, mis muudab PV-elemendi efektiivsuse kõrgemaks kui muud tüüpi päikesepaneelidel.

Monokristalliliste paneelide valmistamise viisi tõttu maksavad need lõpuks rohkem kui muud tüüpi päikesepaneelid.

Ühesõnaga kui on katuseruum piiratud, siis soovitame kasutada monokristallilisi päikesepaneele. 

Kokkkuvõte

Plussid

  • Kõrge efektiivsus
  • Esteetiline

Miinused

  • Kallis

Polükristallilised päikesepaneelid

Polükristallilised paneelid, mida mõnikord nimetatakse ka mitme kristallilisteks paneelideks, on populaarsed majaomanike seas, kes soovivad säästlikuma eelarvega päikesepaneele. 

Tavaliselt ei ole polükristallilistel päikeseelementidel nurki ära lõigatud, nii et te ei näe paneeli esiküljel olevaid suuri valgeid kohti, mida näete monokristallilistel paneelidel.

Nende valmistamisviis põhjustab paneelidel sinist värvi, mida mõned inimesed peavad silmailu pakkuvaks. Tootmisprotsess muudab nad vähem efektiivsemaks kui monokristallilised paneelid. 

Polükristallilisi päikeseelemente toodetakse nagu monokristallilisi elemente – ainuke vahe on räniseemnekristalli välja tõmbamise asemel jahtub kogu räni maak. see jahutusprotsess põhjustab mitme kristalli moodustumist.

Mitu kristalli põhjustavad paneelidel selle “marmorist” sinise välimuse. Nii nagu monokristallilised paneelid, sisaldavad ka polükristallilised paneelid kas 60 või 72 elementi.

Igas päikeseelement sisaldab mitmed ränikristalle, mis muudavad elektronide liikumise raskemaks. See kristallstruktuur muudab polükristalliliste paneelide efektiivsuse madalamaks, kui monokristallilistel päikesepaneelidel. Polükristalliliste paneelide efektiivsuse hinnangud jäävad tavaliselt vahemiku 15% kuni 17%.

Kuid tänu uutele tehnoloogiatele on polükristallpaneelid nüüd monokristallilistele päikesepaneelidele efektiivsuse poolest palju lähedamal kui varem.

Plussid

  • Odav

Miinused

  • Madalam efektiivsus
  • Esteetika

Amorfse kilega(Thin film)päikesepaneelid

Amorfse kilega päikesepaneelid erinevad täielikult mono-ja polükristallilistest päikesepaneelidest.

Need on ühevärvilised mustad ja ilma kristallilise kontuurita. Tavaliselt on amorfse kilega päikesepaneelid kerged ja paindlikud, mis muudab nende paigaldamise lihtsaks.

Sellist tüüpi päikesepaneele kasutatakse enamasti suuremahulistes paigaldustes. Näiteks kommunaal- või tööstuslikud päikesejaamad, kuna nende effektiivsus on madalam.

Amorfse kilega päikesepaneelid valmistatakse fotogalvaanilise aine õhukese kihi ladestamise teel tahkele pinnale, nagu klaas või plastik.

Tootmisprotsessi tõttu on paneelid lõpuks kerged ja mõnel juhul ka paindlikud. Kuid see muudab need ka vähem efektiivseks kui kristallilised päikesepaneelid.

Veel mõned aastat tagasi oli amorfse kile efektiivsus ühekohaline. Teadlased on hiljuti saavutanud kilerakkude prototüüpidega efektiivsuseks 23,4%, kuid kaubanduslikult saadaval olevate paneelide efektiivsus on tavaliselt 10% kuni 13%.

Kui sa just omad autosuvilat ja tahad sellele paigaldada päikesepaneeli, siis sulle sobib amorfse kilega päikesepaneel.

Plussid

  • Painduv ja kerge
  • Esteetiline

Miinused

  • Eriti madal efektiivsus
  • Lühike eluiga

Tootevalik maailma juhtivamatelt suurootjatelt.